-Eviniz de renkli kişiliğinizi yansıtıyor Asude hanım . Harika yapmışsınız tüm duvarlar konuşuyor sanki .

Öylemi beğenmenize sevindim.

-Öncelikle dergimize verdiğiniz bu röportaj için teşekkür ederek başlamak istiyorum.

-Şimdi Asude Hanım yaşam tarzınız yaptığınız işler gerçekten takdire şayan. Bir çok gence kılavuz olmakla birlikte nasıl ilerleyebileceklerinide gösteriyorsunuz. Öncelikle kimdir Asude

İstanbul Üsküdar da doğdum büyüdüm. Zannediyorum ki ruhuma ve bana en uygun il ve ilçede yaşıyorum. Bu anlamda kendimi çok şanslı hissediyorum. Fresk sanatı (duvar boyama) ve tefsir ilmiyle uğraşıyorum.

-Peki Asude Hanım nasıl başladınız?

Tefsir okurken yoğun çalışmalar sonucunda kendimi dinlendirmek için bir şeyler yapmaya başladım. Hat çalıştım , örgü ile alakalı işler yaptım ama tatmin olmadım aradığım bu değildi. Sonra bir gün tefsir dersine çalışırken bakara süresinin 138. Ayetinin manası sanki bana ilham oldu.

صِبْغَةَ ٱللَّهِ ۖ وَمَنْ أَحْسَنُ مِنَ ٱللَّهِ صِبْغَةً ۖ وَنَحْنُ لَهُۥ عَٰبِدُونَ.

“Biz, Allah’ın boyasıyla boyanmışızdır. Boyası Allah’ınkinden daha güzel olan kimdir? Biz ona ibadet edenleriz” (deyin).

Bu ayetin iniş sebebi Hristiyanların yeni doğmuş bebekleri kutsal saydıkları vaftiz etme suyuyla yıkayarak o bebekleri kendi boyalarıyla boyadıklarına inanmaları.

Halbuki Allah Azze ve Celle hepimizi doğuştan iman boyasıyla boyadı. Onun boyasından daha üstün bir boya yok. Lakin o güzel boyayı günah işleye işleye soldurup neredeyse renksiz hale getiriyoruz.

İşte tamda burada duvar sanatına başladım. Duvarları renklendirdikçe yaratılış gayemi unutmamayı renklerimi soldurmamam gerektiğini kendime telkin edip o minval üzere yaşamaya çalışıyorum.

-Çok güzel, sanatınız aslında gayeniz için size hizmet ediyor bir anlamda.

Tabi öyle olmalı hem dinlenip, hem hatırlayıp, hem de insanlara da fayda sağlayabiliyorum . Bir çok çocuk esirgeme kurumunun huzurevlerinin içlerini onlarla birlikte istedikleri gibi renk ve desenlerle süsledik. Kah ağladık kah güldük ama her biriyle çok güzel bağlar kurduk. Tefsir dersi almak isteyen teyzelerim oldu. Bir kaç arkadaşımla birlikte önce onlara Kuranı Kerim okumayı öğretmeye başladık. Kader gayrete aşıktır. Ömrümüz vefa ettiğince gayret edeceğiz.

Asude Hanım çok güzeldi sohbetiniz . Sizinle tekrar tekrar konuşmayı çok isterim.

Tabi bende çok memnun oldum . Yine beklerim…

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: